Bli med på nettseminar lørdag 23. januar 2021 kl. 16. Der får du høre historien om «Norwegian Steam», som var kallenavnet på de norske sjøfolkene som arbeidet på de amerikanske kappseilingsbåtene i America`s Cup.
Av Christian Ruscetta
Presentasjonen holdes av Juan E. Corradi, medlem i New York Yacht Club og North American Station of the Royal Scandinavian Yacht Clubs and Nyländska Jaktklubben. Lenke til nettmøtet blir opplyst nærmere.
TEMA:
- Hva var Norwegian steam?
- Hvorfor var den så suksessfull?
- Hvordan kunne området Tysnes bli så viktig for denne historien?
- Hvem var de store, norske skipperne og seilmesterne i Amerika i starten på den 20.århundre?
Infovideo om Norwegian Steam
Nettmøtet finner sted på Zoom via denne lenken
BAKGRUNN:
Norske båter har aldri deltatt i America’s Cup, men mange nordmenn har spilt en svært viktig rolle i denne regattaen. Utover på 1870 og -80-talet ble nemlig mange skandinaver med en stor overvekt av nordmenn leid inn til alt fra kaptein, styrmann og til mannskap på de amerikanske båtene. På grunn av gode prestasjoner fekk de fra 1893 anledning til å spille hovedrolle i det største innenfor seilsporten: America´s Cup. De norske sjøfolkene kom gjerne fra Horten, Arendal, Egersund, Stavanger, Karmøy, Bømlo og ikke minst Tysnes.
Tysnes er en øykommune i Sunnhordland med mindre enn 3.000 innbyggere. Fra 1900 og fram til 1940 var det flere og flere sjøfolk frå Tysnes som deltok som mannskap på de amerikanske båtene. Frå 1920-åra av var flertallet av mannskapet i America’s Cup fra nettopp denne kommunen.
Årsakene var flere: Sjøfolkene fra Tysnes var svært båtvante alt fra barndommen og drog gjerne til sjøs allerede som 14-15 åringer. Senere utvandra mange til USA der de traff kjente som visste hvor det var jobb å få.
Published on Thursday, December 17, 2020